28 Eylül 2010 Salı

BEDRİ BAYKAM: "İÇİM PARÇALANIYOR" SERGİSİ CKM'DE 13 EKİM - 24 KASIM 2010..

BEDRİ BAYKAM: "İÇİM PARÇALANIYOR" SERGİSİ CKM'DE
13 EKİM - 24 KASIM 2010

Bedri Baykam’ın “İçim Parçalanıyor” isimli sergisi 13 Ekim 2010 Çarşamba günü, Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisinde açılıyor. Sponsorluğunu “Kadıköy Belediyesi”nin üstlendiği serginin açılışına Kadıköy Belediye Başkanı Sayın Selami Öztürk’te katılacak.
Baykam “İçim Parçalanıyor” serisinde, çağdaş sanat aracılığıyla ülkemizin yaşadığı büyük gerilimi ve Cumhuriyet’e yönelik ağır tehditleri gözler önüne seriyor. Atatürk’ten, Mumcu'ya, Mehmet Haberal’dan, İlhan Selçuk’a, İsmet İnönü'den, Perinçek, Balbay veya Tuncay Özkan’a kadar, önemli tarihsel ve siyasi imgeler; soyut ve kavramsal sanatla iç içe…
Baykam çok “boyasal” bir sanat geçmişine sahip olmasına ve yeni dışavurumcu akımın dünyadaki ilk öncülerinden biri olmasına karşın, gerek kolajlarında gerek mekan düzenlemelerinde gerekse son dönem 4-D işlerinde, özellikle 1980’lerin ortasından bu yana yoğun olarak siyasal sanat ekseninde işler üretmiş bir sanatçı.
Özellikle 1987’de yaptığı “Demokrasinin Kutusu”ndan bugüne kadar gerçekleştirdiği büyük dönemsel sergilerde, 27 Mayıs Devrimi’nden (1990: 555k Sergisi), 68 Kuşağına (1987 "68'li Yıllar"), Kurtuluş Savaş'ından (1994: "Kuva-yi Milliye"), Özal döneminin karanlığına(1988: İç Manzaralar 2.Bölüm), Küba devrimine kadar (1999, Küba Devriminin 40. Yılı ve Che) onca farklı ve kapsamlı politik konuyu cesaretle ve kararlılıkla irdeleyen Baykam, bu kez Türkiye’nin kanayan yarasına ve somut gerginliklerine parmak basıyor.
Son dönemlerde kamu vicdanında farklı kesimlerden insanlarda bile büyük rahatsızlık yaratan Ergenekon davalarının mağdur aydınları da, Baykam’ın “İçim Parçalanıyor” serisinin içinde yer alan önemli simgelerden.
İki veya üç yıldır hangi gerekçeyle özgürlüklerinden mahrum edildiğini bilmeyen yazarlar, akademisyenler, gazetecilerin neden olduğu acı ve tepki, yalnız Baykam’ın değil, her duyarlı vatandaşın "içini parçalayabilecek" bir olgu. Bu doğrultuda Baykam, izleyicileri resimlerde de kırık ve herkesi sivri köşeleriyle kesip kanatmaya hazır olan ayna yüzeylerinde, kendi görüntüleriyle yüzleşmeye davet ediyor. Hiç kimsenin “Ben bilmiyordum, bu benim işim değil, ben politikadan anlamam” demeye hakkı olmadığını vurguluyor.
Sanatçı böylece son yapıtlarında, demokrasi ve laiklik mücadelesine Mustafa Kemal ile birlikte başlayan ve bugüne kadar süren tüm mücadele çizgisini bir araya getirmiş oluyor. Baykam için, boyanın tokluğu, yoğunluğu, taşıdığı iç gıcıklayıcı dalgalanmalar yapıt yüzeyinde birleşerek, bu acı veren gerilim hattının buluştuğu ana sahne haline dönüşüyor.
Soyut sanat, kavramsal sanat ve siyasal sanatın buluştuğu "İçim Parçalanıyor" serisi, Baykam'ın üç yıldır ürettiği 4-D işlerinden sonra sergilenecek yeni tualleri. 4-D'lere paralel olarak son iki yılda yapılan bu işlerden yalnız ikisi geçen yıl, Berlin'de Akademie Der Künste'de yapılan "EŞZAMANLILIK-KOŞUTLUK-KARŞITLIK" adlı sergide görüldü. Bunun dışında her biri ilk defa sergilenecek.
"İçim Parçalanıyor" sergisinin diğer yarısı da 21 Ekim-1 Aralık 2010 tarihleri arasında Taksim'de Piramid Sanat'ta izleyicilerle buluşacak.


Açılış: 13 Ekim 2010 Çarşamba
Saat: 18.00 - 21.00
Yer: Bağdat Caddesi Haldun Taner Sok. No:11 Caddebostan / İstanbul

Bilgi İçin:
Sedef Narçın 0216 386 26 81
www.ckm.gen.tr
sedef.narcin@kadikoy.bel.tr

Tuba Kurtulmuş 0212 297 31 20-21
www.piramidsanat.com
info@piramidsanat.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder